Razpis za sofinanciranje dejavnosti društev
Obveščamo vas, da je bil dne, 19. 3. 2021 objavljen javni razpis za sofinanciranje dejavnosti in projektov društev, zavodov in neprofitnih organizacij v Krajevni skupnosti Podbočje za leto 2021.
Razpisno dokumentacijo skupaj z obrazci za prijavo najdete na spletni strani Občine Krško (Zavihek Občina Krško à Krajevne skupnosti à Podbočje à Javni razpisi) in na spletni strani Krajevne skupnosti Podbočje (www.podbocje.si).
Dokumentacijo lahko v fizični obliki dobite tudi na Krajevni skupnosti Podbočje, v času uradnih ur.
Rok za prijavo je sreda, 20. 4. 2021.
Posebej vas opozarjamo tudi na to, da na razpis ne prijavljate dogodkov, ki so že financirani iz drugih javnih sredstev.
OBR -3 Poročilo o izvedbi projekta - dogodka
Prekuhavanje pitne vode na vodovodnem sistemu Podbočje
Zadeva: Prekuhavanje pitne vode na vodovodnem sistemu Podbočje
Kostak, d. d.,
obvešča uporabnike pitne vode, ki se oskrbujejo iz vodovodnega sistema Podbočje, da je potrebno vodo pred uporabo, zaradi povišane motnosti, ki se je pojavila kot posledica potresa, prekuhavati. Obvestilo velja do preklica.
Prosimo za razumevanje.
Navodila o prekuhavanju vode
Voda naj vre 3 minute. Zaradi možnosti naknadnega onesnaženja, naj voda os
tane v isti posodi v kateri smo jo prekuhali. Hranimo jo v hladilniku, za pitje pa jo lahko uporabljamo 24 ur, izjemoma do 48 ur. Če je voda motna, jo morate pred prekuhavanjem precediti skozi več plasti čiste tkanine ali skozi čist papirnat filter. Ker je prekuhana voda lahko manj prijetnega okusa, za pitje priporočamo pripravo čaja oz. drugih napitkov, lahko pa jo zaužijete v obliki juhe ali kakšne druge jedi.
Prosimo za objavo:
- •
- Radio Krka: 2x na dan, do preklica,
- • ostali mediji: do preklica
Jože Leskovar, univ. dipl. inž. ru d. direktor Sektorja |
Prispevki za Krževski zvon
PRIPRAVA KRAJEVNEGA GLASILA
»KRŽEVSKI ZVON«
Spoštovani !
Obveščamo vas, da smo pričeli s pripravo krajevnega glasila Krževski zvon za leto 2020. Ker se praznik Krajevne skupnosti Podbočje vztrajno približuje smo že pričeli z tudi z ostalimi aktivnostmi za njegovo realizacijo.
Skladno z navedenim vas obveščamo, da smo pričeli z zbiranjem prispevkov za krajevno glasilo »Krževski zvon«.
Prispevke za glasilo lahko oddajo vsi zainteresirani posamezniki, društva, podjetja in ostale organizacije v krajevni skupnosti.
Prispevki za Krževski zvon se zbirajo v tajništvu Krajevne skupnosti Podbočje. Vse, ki bi želeli objaviti svoj prispevek v krajevnem glasilu pozivamo, da nam pripravljene članke v .doc formatu in slikovno gradivo primerne resolucije dostavijo najkasneje do 15. 5. 2020.
Gradivo se pošlje po elektronski pošti na naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
ŠPORTNO TURISTIČNO DRUŠTVO ŠUTNA
Naše društvo je bilo ustanovljeno 22.11.2007 in sicer z namenom povezovanja in druženja ljudi na najrazličnejše načine. Sodelujemo pri organizaciji različnih prireditev v naši krajevni skupnosti in tudi zunaj na turističnem in športnem področju. Društvo ima tudi svoji nogometni ekipi (mlajšo in starejšo ), ki sta zelo uspešni na različnih tekmovanjih. Ponosni pa smo tudi s pridobitvijo prostora, na katerem smo postavili igrala za najmlajše, začasno pa smo ga uredili tudi za različne prireditve in za druženje otrok.
GALERIJA SLIK
KAMNITI MOST
Kamniti most je edina ohranjena tovrstna tehnična konstrukcija na območju širše regije. Most s tremi ločenimi odprtinami je grajen iz kamnitih plošč in blokov, ki oblikujejo vmesna stebra, ločne konstrukcije, upornike in kamnito ograjo z velikimi krovnimi ploščami. Njegovo skrbno dognano estetsko formo dopolnjuje položaj vodnega korita, ki s cesto vzporedni tok vode, ko zadane v upornike in steni, skoraj pravokotno preusmeri v za naselje varnejše območje. Dejstvo, da je uporabljen domači gradbeni material (apnenec, rdečkaste barve z več železa) iz bližnjega kamnoloma, samo poudarja pomen tehničnega spomenika in je sestavni del kulturno krajinske celovitosti prostora.
STARO ŽUPNIŠČE
Zgrajeno je bilo pred letom 1600. Točnega podatka ni. Prva streha je bila pokrita s skodlami in kasneje prekrita z opeko biber. Župnišče so zgradili Cistercijani – patri iz Kostanjevice na Krki.
Predstavitev
Področja dela in naloge:
- skrbi za premoženje krajevne skupnosti,
- sodeluje pri oblikovanju prostorskih aktov,
- ureja in vzdržuje javne poti drugega reda, določene z odlokom in pravilnikom, ter izvajajo zimsko službo na teh poteh,
- upravlja s športnimi objekti,,
- upravljajo z večnamenskimi, skupnimi in kulturnimi objekti,
- sodeluje pri razvoju športa in rekreacije,
- daje pobude za varstvo okolja in urejanja prostora,
- organizira in vodi javne prireditve (športne, kulturne, ipd.),
- sodeluje z vsemi društvi in klubi pri raznih športnih, kulturnih in drugih prireditvah,
- sodeluje in predlaga gradnjo komunalnih objektov in naprav,
- predlaga in sodeluje pri investicijskih vlaganjih v objekte in naprave na območju krajevne skupnosti,
- predlaga, organizira in vodi akcijo za uvedbo krajevnega samoprispevka v krajevni skupnosti,
- sodelujejo z občinsko upravo na področju njihovega dela.
Krajevne skupnosti v okviru tega statuta samostojno opravljajo svoje naloge in naloge, ki jih po predhodnem soglasju sveta krajevne skupnosti z odlokom nanje prenese občinski svet, če občina za to zagotovi potrebna sredstva.
Krajevne skupnosti lahko opravljajo poleg nalog navedenih v prvem odstavku tega člena še naloge, ki izhajajo oziroma so povezane z zgodovinskimi, kulturnimi in drugimi značilnostmi krajev.
Kaj lahko urejate na krajevni skupnosti:
- pridobite soglasje/potrdilo o obvestitvi lokalne skupnosti o prireditvi,
- oddate vloge in pobude, ki se tičejo področij dela krajevne skupnosti,
- vpogledate v prostorski plan OPN za območje krajevne skupnosti,
- oddate pobude, predloge, vprašanja.
Česa na krajevni skupnosti ne urejamo:
Na krajevni skupnosti se ne more urediti zadev, ki ne spadajo v delovno področje ali pristojnost krajevne skupnosti. Pogosto se krajevna skupnost zamenjuje z bivšim krajevnim uradom, zato vas obveščamo, da pridobitev mrliških listov, prijava bivališč ali pridobitev osebnih dokumentov na krajevni skupnosti ni mogoča. Navedene zadeve se urejajo na upravni enoti.
Financiranje krajevne skupnosti:
Delovanje krajevnih skupnosti se financira iz občinskega proračuna, s prostovoljnimi prispevki fizičnih in pravnih oseb, s plačili za storitve, s samoprispevkom in s prihodki od premoženja krajevnih skupnosti.
URADNE URE KRAJEVNE SKUPNOSTI PODBOČJE
Pisarna Krajevne skupnosti Podbočje je odprta:
SREDA: 13:00 – 17:00
PETEK: 7:30 – 11.30
Uradne ure se izvajajo vse srede in petke razen praznikov ali v času koriščenja letnega dopusta. Uradne ure izvaja sodelavka Marjanca Golob. Možno je, da je pisarna v času uradnih ur tudi zaprta, saj je sodelavka v krajevni skupnosti tedensko prisotna le v zgoraj navedenih terminih. V okviru navedenih terminov včasih potekajo tudi usklajevalni sestanki, terenski ogledi ali ostale naloge, ki jih zahteva narava dela.
Kljub temu, da se sodelavka trudi biti v pisarni prisotna v zgoraj navedenih terminih, vam v izogib neprijetnostim vseeno priporočamo, da se za obisk dogovorite na telefonski številki 051-305-404 ali na e-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
Objava razpisov
Vas, spoštovane krajanke in krajani vabimo k sodelovanju, in sicer pri:
- Pripravi krajevnega glasila »Krževski zvon«
Prispevke za glasilo lahko oddajo vsi zainteresirani posamezniki, društva, podjetja in ostale organizacije v krajevni skupnosti.
Vse, ki bi želeli objaviti svoj prispevek v krajevnem glasilu pozivamo, da nam pripravljene članke in slikovno gradivo primerne resolucije, pošljete do navedenega roka (20. 4. 2021).
- Podaji predlogov prejemnikov priznanj KS Podbočje
Krajevna skupnost Podbočje podeljuje priznanja zaslužnim občanom, posameznikom, podjetjem, zavodom, društvom, skupinam in drugim organizacijam za dosežke, ki imajo velik pomen za razvoj in ugled krajevne skupnosti na gospodarskem, kulturnem, vzgojno-izobraževalnem, športnem in drugih področjih; za izjemna požrtvovalna in humana dejanja ali splošno koristno delovanje v krajevni skupnosti in izven nje.
Predlog za priznanje lahko podajo občani, Svet krajevne skupnosti, podjetja, društva, zavodi, politične stranke, posamezniki in druge organizacije in skupnosti.
O podelitvi priznanj Krajevne skupnosti odloča Svet krajevne skupnosti, s sklepom.
Oddajo se lahko predlogi za sledeča priznanja: Znak KS, Priznanje KS in Častni krajan. Prejemnika priznanja Mladi upizbere neposredno Osnovna šola Podbočje.
Predlog za krajevno priznanje mora vsebovati:
- Naziv in naslov predlagatelja ter kontaktno telefonsko številko
- Vrsto predlaganega priznanja (Znak, priznanje KS ali častni krajan)
- Podatke o predlaganem prejemniku priznanja (naziv, naslov, kontakt)
- Obrazložitev k predlogu(vsaj 250 besed)
- Podpisano soglasje prejemnika, da podatke lahko objavimo v krajevnem glasilu
Zbiranje predlogov za prejemnike priznanj
- Prijavi otrok rojenih v letu 2020 za podelitev srebrnika KS Podbočje
Krajevna skupnost Podbočje bo, ob prazniku KS Podbočje, podelila spominske srebrnike otrokom, ki so se rodili v letu 2020. Glede na to, da podatkov o rojstvih, zaradi Zakona o varstvu osebnih podatkov ne moremo pridobiti, vas javno pozivamo, da starši svoje otroke skladno s tem pozivom prijavite za podelitev srebrnika.
Do srebrnika so upravičeni otroci, ki so prijavljeni na območju Krajevne skupnosti Podbočje oz. so bili v krajevni skupnosti prijavljeni ob rojstvu.
Podatki, ki jih sporočite so naslednji:
- Ime in priimek otroka
- Naslov
- Datum rojstva
- Podpisano soglasje staršev, da podatke lahko objavimo v krajevnem glasilu (obrazec soglasja je objavljen na spletni strani KS Podbočje)
Razpisna dokumentacija, prijavni obrazci so na voljo na spletni strani Občine Krško (zavihek Krajevne skupnosti – Podbočje), spletni strani KS ali v tajništvu KS.
Soglasje za podelitev srebrnikov
Podatke, prispevke, prijave in soglasja nam sporočite po navadni pošti na naslov: KS Podbočje, Podbočje 70, 8312 Podbočje ali po elektronski pošti na naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
ROK za PRIJAVO je 20. april 2021
- Pomladanska akcija očistimo okolje
V soboto, 10. 4. 2021, ob 8.uri, bomo skupaj z vašo pomočjo poskrbeli, da bo naša KS zopet čista. Prosimo, da se nam pridružite!
Turizem
V pripravi!
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Tűrk v Podbočju
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Tűrk je obiskal krajevno skupnost Podbočje 11. septembra, kjer je bil slavnostni govornik na proslavi v počastitev poboja krajanov vasi Planina leta 1942 »PLANINA SPOMIN – OPOMIN«. Predsednik je najprej obiskal osnovno šolo Podbočje, kjer so mu učenci in zaposleni pripravili prisrčen sprejem, predstavili šolo in ga povabili k vpisu v knjigo gostov. Predsednik je povedal, da je tudi sam, kot otrok, preživljal počitnice v bližnjem kraju Brege in tam pri starih starših preživljal lepe trenutke življenja na deželi, kakor jih lahko vse leto učenci naše šole, saj imajo prelepo šolo v čudovitem okolju.
Nato je nadaljeval pot na Planino pri Podbočju, kjer je najprej položil venec pri spomeniku civilnim žrtvam ustaškega poboja leta 1942. Na proslavi s prijetnim kulturnim programom sta zbrane pozdravila župan Občine Krško gospod Franc Bogovič in predsednik organizacijskega odbora Miha Butara. Gospod predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Tűrk pa se je dotaknil tragičnega dogodka iz katerega, in njemu podobnih, bi se morali naučiti, da je edino v združeni in enotni skupnosti moč in ne smemo energije trošiti za razdvajanje in uničevanje enotnosti ampak skupaj enotni premagati trenutne razmere, recesijo, gospodarsko situacijo. Poudaril je, da bi morali ohraniti pieteto do mrtvih, ne glede na to na kateri strani so bili žrtve nasilja in končati nenehno obujanje dogodkov, saj vodijo samo v konfilkte. Na vsak način bi morali brez groženj in nepotrebnih nasprotovanj z dialogom in iskanjem skupnih rešitev zagotoviti primeren izhod iz krize, ki je zajela vsa področja delovanja v državi, saj spori in nasprotovanja, ki smo jim bili priča v preteklosti med vlado in zdravniki, slabijo celotno družbo, energija, ki je bila za to porabljena, pa bi lahko dala večje rezultate pri smiselnem in učinkovitem dialogu. Predsednik poudarja, da bi se moral vsak posameznik, saj je del celotnega družbenega sistema, pri sebi vprašati, kaj lahko kot individuum pripomore k izboljšanju tako družbene, kot gospodarske plati življenja.
Praznik krajevne skupnosti
Krajevna skupnost Podbočje praznuje Krajevni praznik v spomin na solidarno pomoč krajanov, ki so leta 1941 vzeli pod streho družine z levega brega Krke, ki so pribežale, da so se izognile izseljevanju v koncentracijska taborišča. Na tradicionalni prireditvi je bil izveden prijeten kulturni program domačih izvajalcev, ki je popestril slavnostno sejo, na kateri so bila podeljena priznanja zaslužnim krajanom in drugim, za naše kraje pomembnim ljudem.
Znak Krajevne skupnosti Podbočje je prejela Anica Božič, Priznanje Krajevne skupnosti Podbočje Franc Rozman,pevska skupina Mavrice in Pevke izpod Bočja, Častni krajan je postal Alič Janez in Mladi up Matic Zakšek. Podrobno obrazložitev, kakor tudi utrinke iz življenja v preteklem letu si lahko ogledate v Krževskem zvonu na spletni strani.
Participativni proračun Občine Krško za leto 2022
MOJ PROJEKT – PARTICIPATIVNI PRORAČUN OBČINE KRŠKO ZA LETO 2022:
MED 15. MARCEM IN 15. APRILOM LAHKO ODDATE PREDLOGE
Pogoji za uvrstitev projektnih predlogov na glasovanje
Predsednik komisije za izvedbo participativnega proračuna Anton Petrovič je pojasnil, da je projektni predlog upravičen za uvrstitev na glasovanje, če ustreza naslednjim kriterijem oz. merilom:
1.Prispeva k uresničevanju javnega interesa na območju občine Krško.
2.Prispeva k namenom poziva za projektne predloge: spodbujanje aktivne participacije in vključenosti občanov, dvig kakovosti bivanja v lokalnem okolju in gradnja skupnosti.
3.Je takšne narave, da bo njegova izvajalka lahko Občina Krško in da ga je mogoče izpeljati v okviru zagotovljenih sredstev.
4.Je skladen z nalogami občine.
5.Izveden bo na območju občine in je umeščen v enega od 7 območij občine.
6.V preteklosti še ni bil (so)financiran iz proračuna Občine Krško.
7.Ni uvrščen v načrt občinskih vlaganj po krajevnih skupnostih in ne ustreza pogojem za nepovratna finančna sredstva, ki jih predlagatelji lahko pridobijo iz razpisov Občine Krško.
8.Je finančno ovrednoten praviloma do 10.000 evrov z DDV za predloge, ki potekajo pretežno znotraj posamezne krajevne skupnosti, in je finančno ovrednoten praviloma do 30.000 evrov z DDV za predloge, ki v večjem delu presegajo meje posamezne krajevne skupnosti znotraj enega območja.
Kdo lahko sodeluje?
1.Predlagatelj projektnih predlogov je lahko posamezni občan/občanka ali skupina občank/občanov s stalnim bivališčem v občini Krško, ki do dne oddaje pobude dopolni 15 let.
2.Predlagatelj v projektnem predlogu ne sme nastopati kot izvajalec (ne kot fizična oseba, ne kot lastnik izvajalca, ne kot oseba, udeležena v poslovodstvu izvajalca).
3.Posamezni predlagatelj lahko predlaga največ 2 projektna predloga. Če gre za skupine, lahko kot podpisnik ali sopodpisnik nastopa največ v dveh skupinah predlagateljev.
Kako oddati projektni predlog?
Predlogi morajo biti do najkasneje 15. 4. 2021 do 24. ure oddani na spletni strani Občine Krško ali na obrazcu, ki bo na voljo v sprejemni pisarni Občine Krško, po navadni pošti na naslov Občina Krško, Participativni proračun, CKŽ 14, 8270 Krško.
Glasovanje
Glasovanje bo potekalo na spletni strani Občine Krško ali v sprejemni pisarni Občine Krško od 4. 6. 2021 do vključno 11. 6. 2021.
PRILOGA 1:
Seznam 26 projektov, izglasovanih v letu 2019, ki jih je Občina Krško izvedla v letu 2020. Izvedeni so bili vsi projekti, razen projekta Zbornik Spregledane, ki bo zaključen v tem letu.
Ureditev prostora za bivanje v senčki na igrišču, Brestanica
- Ureditev klopi in koša ob športnem igrišču, Rožno-Presladol
- Zunanji fitnes v športnem parku, Sp. Stari Grad – Spodnja Libna
- Javno dostopen defibrilator (AED), Zdole
- Ureditev igrišča za ulično vadbo »street workout«, Dolenja vas
- Ureditev in obnova vaškega vodnjaka in okolice, Zdole
- Fitnes na prostem v sklopu športnega igrišča ali poleg PGD, Raka
- Postavitev igral na prostem na otroškem igrišču, Raka
- Postavitev klopi ob GD Raka, Raka
- Obnova starih avtobusnih postajališč, Raka
- Postavitev oznak za ulice Cankarjeva, Pot na Armes, Gubčeva,… Senovo
- Postavitev tuša, klopi in otroškega igrala ob igrišču za odbojko na mivki,Koprivnica
- Stopniščna ograja za varnejši dostop do lekarne in ZP na Senovem
- Igrišče za ulično košarko nad večstanovanjskima zgradbama Delavska 6 in 8, Senovo
- Javno dostopen defibrilator (AED) pri KS ali OŠ Koprivnica
- Ureditev in razširitev vaških poti, namestitev košev, klopi na Trški Gori, Krško
- Zbornik Spregledane – pozabljena polovica Krškega, Krško
- Ureditev Josipininega parka, Krško
- Obnova prehodov – krških gas, Krško
- Postavitev fitnesa na prostem za Podbočje in Veliki Podlog
- Postavitev fitnes – raztezalnih naprav v športnem parku na Gorici, VelikiPodlog
- Obnova igrišča in igral Gržeča vas, Veliki Podlog
- Ureditev otroškega igrišča v Malem Podlogu, Veliki Podlog
- Javna razsvetljava na pešpoti, ki povezuje Črnile, Ulico 11. novembra z Ulico Anke Salmičeve, Leskovec pri Krškem
- Zunanji vadbeni fitnes v naravi pri gasilskem domu v Veliki vasi, Leskovec pri Krškem
- Park za druženje in šport z igriščem za odbojko, Senuše
PRILOGA 2:
20 projektov, izglasovanih v letu 2020, ki jih bo Občina Krško izvedla v letu 2021.
- Preplastitev igrišča pri vrtcu Brestanica, Brestanica, predlagatelj Anton Zakšek
- Postavitev naprav za ulično vadbo, Rožno-Presladol, predlagatelj Dejan Prosenik
- Razvoj športnega turizma (izposoja kajakov, supov, gorskih koles, lokostrelske opreme, deske za jadranje, opreme za skejtanje), Brestanica, predlagatelj Luka Šebek
- Postavitev rekreacijske infrastrukture ob Savi na relaciji HE Krško – Rožno, predlagatelj Anej Vovčak
- Nadgradnja fitnes naprav v športnem parku ŠD Dolenja vas, Spodnji Stari Grad – Spodnja Libna, predlagateljica Iva Gomilšek
- Ureditev drevoreda medovitih rastlin, Dolenja vas, predlagatelj Matej Libenšek
- Sprehajališče okoli raškega gradu, Raka, predlagatelj Martin Lešnjak
- Ozelenitev kraja ob glavni cesti skozi Senovo in pri Domu XIV. divizije Senovo, Senovo, predlagatelj Rahman Fazlič
- Pazi, žoga – ureditev varovalne ograje za igrišča na Delavski ulici 6, 8, Senovo, predlagateljica Olivera Mirković
- Nabava športne opreme za oživljanje starega mestnega jedra, Krško, predlagateljica Andreja Petan
- Zbornik Šport v občini Krško - prvo stoletje, predlagateljica Mojca Kožuh
- Ureditev klopi in miz ter košev pri Koči na Grmadi, Krško, predlagateljica Jasminka Kovačič
- Namestitev dveh gugalnic pri Koči na Grmadi, Krško, predlagateljica Jasminka Kovačič
- Ureditev travnatega igrišča v Šutni, Podbočje, predlagatelj Saša Šavrič
- Obnova prireditvenega prostora na trgu v Podbočju, Podbočje, predlagateljica Ivanka Černelič Jurečič
- Postavitev fitnesa na prostem v sklopu Parka za druženje in šport, Senuše, predlagatelj Jože Tomažin
- Namestitev igral v Žadovinku, Leskovec pri Krškem, predlagatelj Anton Mlakar
- Ureditev stoletnih pešpoti v KS Leskovec pri Krškem, predlagatelj Dejan Sevšek
- Izgradnja in urejanje okolice za postavitev zunanji vadbeni fitnes v naravi pri gasilskem domu v Veliki vasi, Leskovec pri Krškem, predlagatelj Stanislav Arh
- Postavitev igral na prostem ob gasilskem domu Brege, Krško polje, predlagatelj Matjaž Račič